Bez kategorii

Jaki tynk na elewację ze styropianu wybrać? Rodzaje tynków i ich właściwości

Ocieplone ściany zewnętrzne muszą być wykończone tynkiem elewacyjnym. Jaki rodzaj tynków może być stosowany na elewację ze styropianu?

Jaką funkcję spełnia tynk elewacyjny?

Tynk elewacyjny, czyli tynk zewnętrzny jest rodzajem materiału stosowanego do wykończenia ścian zewnętrznych budynku. Głównym celem stosowania tynku elewacyjnego jest ochrona ścian. Zabezpiecza on ocieploną elewację przed czynnikami pogodowymi – wilgocią, niskimi i wysokimi temperaturami, słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo tynk elewacyjny ma walory estetyczne i pozwala na nadanie budynkowi atrakcyjnego wyglądu dopasowanego do jego stylu architektonicznego.

Jaki tynk można ułożyć na elewacji ze styropianu?

Ocieplenie to obecnie standardowa inwestycja, która służy do poprawy parametrów termoizolacyjnych budynku. Najczęściej stosowanym materiałem ociepleniowym jest styropian, który układany jest na ścianach dwuwarstwowych. Na ściany dwuwarstwowe stosowane są tynki cienkowarstwowe – kładzione są cienką warstwą na docieplonej elewacji i cechują się trwałością i wytrzymałością na lata. Jaki tynk na elewację ze styropianu wybrać? Elewacje docieplone styropianem mogą być wykończone praktycznie wszystkimi rodzajami tynków cienkowarstwowych. Jaki będzie najlepszy?

Rodzaje tynków elewacyjnych

– Tynk akrylowy – niedrogi, łatwy w nakładaniu tynk elewacyjny, który dostępny jest w wielu kolorach do wyboru. Jego główna wada to szybkie brudzenie się. Również cechuje się niską paroprzepuszczalnością, dlatego nie może być używany przy ociepleniu z wełny mineralnej, natomiast można stosować go na styropian.

– Tynk silikonowy – to tynk wysokoparoprzepuszczalny, który dodatkowo wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami hydrofobowymi, dlatego wykazuje cechę samoczyszczenia  z zabrudzeń, które zmywane są przez padający deszcz. Jego wadą jest wysoka cena.

– Tynk silikatowy – tego typu tynki są odporne na wpływ mikroorganizmów, soli, kwasów, ale są mniej odporne na zabrudzenia od silikonowych.

– Tynki silikonowo-silikatowe – łączą w sobie atuty tynków silikonowych i silikatowych.

– Tynk mineralny – najtańszy typ tynku powstający z cementu, piasków mineralnych i wapna. Jest odporny i paroprzepuszczalny, ale trudny w nakładaniu, narażony na zabrudzenia.

Więcej o materiałach i kosztach pisaliśmy we wpisie tynkowanie elewacji – ile kosztuje? Rodzaje i ceny materiałów.

Tynk na elewację ze styropianu – co wybrać?

To, jaki tynk na ocieplenie domu będzie najlepszy, zależy nie tylko od efektu estetycznego, jaki chce się uzyskać. Duże znaczenie mają właściwości materiału tynkarskiego. Częstym pytaniem jest – czy wybrać tynk akrylowy czy silikonowy? Akrylowe tynki polecane są w miejsca mniej narażone na zanieczyszczenia, natomiast silikonowe lepiej sprawdzą się do budynków położonych przy drogach, zakładach przemysłowych, gdzie zapylenie jest większe. Warto też wskazać, że tynk silikonowy, chociaż najdroższy, najdłużej będzie zachowywał czystą powłokę, dlatego warto wziąć go pod uwagę wtedy, gdy planuje się elewację w jasnych kolorach. Budynek może być też narażony na korozję biologiczną, czyli zarastanie glonami i mchami, gdy położony jest blisko lasu, jeziora. Wówczas sprawdzą się tynki o wyższym pH, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów, w tym tynki silikatowe, silikonowo-silikatowe i tynki mineralne.

Przeczytaj także: Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu?

Możliwość komentowania Jaki tynk na elewację ze styropianu wybrać? Rodzaje tynków i ich właściwości została wyłączona