Bez kategorii

Szalówka na elewacji – właściwości, rodzaje i zastosowanie

Deski elewacyjne cieszą się dzisiaj dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Wśród nich dostępna jest szalówka drewniana. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest szalówka?

Drewno to materiał naturalny, przyjazny dla środowiska, ale również szlachetny i prestiżowy. Wykonane z niego elewacje nie tylko wyglądają efektownie, ale także wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi.

Wykonana z drewna oblicówka, czyli okładzina ścienna na budynku, może mieć różne formy. Materiał ten może mieć również postać szalówki, czyli elewacji wykonanej z litej deski szalukowej.

Szalówka drewniana wyróżnia się wieloma zaletami, lecz warto pamiętać o tym, że ma ona również swoje wady, które trzeba uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wykończeniu elewacji.

Cechy szalówki drewnianej:
– Ma naturalne pochodzenie,
– Nadaje elegancki wygląd elewacji,
– Ma przystępną cenę,
– Może być wielokrotnie odnawiana,
– Poprawia parametry termoizolacyjne budynku,
– Zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną,
– Pomaga w utrzymaniu zdrowego mikroklimatu w domu,
– Nadaje się do malowania na różne kolory,
– Wymaga regularnej konserwacji.

Szalówka drewniana – rodzaje

Drewniana elewacja domu z szalówki może być wykonana z desek różnych typów. Jakie rodzaje szalówek kupić?

Kształt
Szalówki pod względem swojego kształtu dzielone są na płaskie i okrągłe (półokrągłe). Płaska szalówka ma formę prostej deski, natomiast okrągła wyróżnia się zaokrąglonym kształtem, dlatego może ona imitować ściany z bali drewnianych.

Łączenie
Szalówki mogą być łączone ze sobą za pomocą pióra i wpustu lub na zakład. Przy połączeniu z piórem i wpustem szalówka drewniana ma wykonane wycięcia, które pozwalają na stabilne łączenie desek. Łączenie na zakład wykorzystuje wycięcia umożliwiające zakładanie jednej deski na drugą.

Gatunek
Do wykonania szalówki stosowane są różne rodzaje drewna gatunków, które różnią się pod kątem swojej struktury i wybarwienia.

Najczęściej używane gatunki drewna na szalówkę:
– Sosna,
– Świerk skandynawski,
– Modrzew syberyjski,
– Cedr czerwony.

Poza powyższymi gatunkami można zastosować także drewno egzotyczne, jednak ma ono znacznie wyższą cenę.

Zastosowanie szalówki drewnianej

Szalówka drewniana ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest ona używana jako materiał elewacyjny, ale również służy jako podbitka dachowa, materiał do wykończenia ścian wewnętrznych, sufitów jako boazeria.

Drewniana oblicówka na elewacji bardzo dobrze sprawdza się jako wykończenie tradycyjnych i nowoczesnych domów. Może nadać budynkowi rustykalny, góralski wygląd, ale również stworzyć współczesną, minimalistyczną fasadę.

Szalówka może posłużyć do pokrycia całych ścian lub do miejscowego wykończenia:
– Parteru lub piętra budynku,
– Wysuniętych elementów budynku,
– Strefy wejściowej,
– Tarasu,
– Balkonu.

Drewniana deska może także świetnie komponować się z innymi materiałami, na przykład z tynkiem, okładzinami kamiennymi, klinkierem.

Deska szalówkowa może być też używana do renowacji. Gdy zastanawiasz się, czym obić stary drewniany dom, jest ona jednym z najczęściej wybieranych materiałów.

Jeżeli nie wiesz, czy zastosować szalówkę na elewację, zamów projekt elewacji domu jednorodzinnego wraz z wizualizacją. Dzięki niemu możesz łatwo podjąć najlepszą decyzję i dopasować idealny wariant szalówki drewnianej do swojego gustu i architektury budynku.

Możliwość komentowania Szalówka na elewacji – właściwości, rodzaje i zastosowanie została wyłączona