Bez kategorii

Malowanie styropianu – jaką farbę wybrać?

Styropian to materiał, który używany jest nie tylko do docieplania elewacji, ale również jako jej element dekoracyjny. Aby nadać mu ozdobny wygląd, można go pomalować. Ostano omawialiśmy jak pomalować elewację domu, dziś przyjrzymy się bliżej jak pomalować styropian krok po kroku? Jaka farba do styropianu nadaje się najlepiej?

Czym pomalować styropian?

Do wykończenia elewacji często stosowane są sztukaterie styropianowe, które oferowane są w różnych formach. Mogą mieć one formę dekoracyjnych listew, boniowania, gzymsów czy imitacji desek.

Standardowy kolor sztukaterii styropianowych jest biały. Producenci sztukaterii zalecają, by po montażu została ona zagruntowana albo pomalowana. Sztukaterie styropianowe można pozostawić w kolorze bieli, ale także pomalować je na inne barwy, by elewacja wyglądała niebanalnie.

Warto zdecydować się na wizualizacja elewacji domu, dzięki której można przetestować wiele wariantów ustawienia sztukaterii oraz jej malowania, by pasowała do indywidualnego gustu inwestora oraz do architektury budynku.

Farba do styropianu – jaka będzie najlepsza?

Do malowania styropianu stosowane są farby w formie płynnej. Jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj farby nadaje się do wykończenia tego typu materiału. Czym pomalować styropian?

Farba przeznaczona do styropianu nie powinna naruszać jego struktury. Farby zawierające w składzie rozpuszczalniki mogą spowodować rozpuszczenie styropianu. Jednocześnie dobra farba do styropianu powinna cechować się wysoką przyczepnością.

Jaką farbą pomalować styropian? Do malowania styropianu rekomenduje się farby akrylowe, które są obecnie najczęściej stosowane do malowania elewacji. Farby te cechują się bardzo dobrym kryciem, odpornością na czynniki zewnętrzne i nie niszczą styropianu. Można także zakupić je w wielu kolorach, aby uzyskać pożądany efekt wykończeniowy.

Zamiast farby akrylowej można także zastosować farbę silikonową. Nie zaleca się jednak używania farb silikatowych, ponieważ zawierają rozpuszczalniki niszczące styropian.

Jak malować styropian krok po kroku?

Malowanie styropianu nie jest skomplikowane i prace można wykonać samodzielnie:
1. Przygotowanie powierzchni – styropian przed malowaniem powinien być dokładnie oczyszczony i suchy.
2. Nałożenie gruntu – przed malowaniem styropianu należy go zagruntować, co zwiększa przyczepność farb i wydłuża trwałość malowania.
3. Malowanie – do malowania można zastosować wałki albo pędzle. Zaleca się malować sztukaterię 2-3 razy cienkimi warstwami.

Malowanie styropianu – pomoce porady:
– Pamiętaj o tym, żeby przed malowaniem styropianu zawsze go zagruntować.
– Zanim rozpocznie się montaż sztukaterii, trzeba pamiętać o tym, że powinna ona przeleżeć co najmniej przez jeden dzień w miejscu, w którym ma być montowana, aby dostosować się do temperatury otoczenia.
– Sztukaterie ze styropianu należy malować bezpośrednio po zamontowaniu.
– Prace powinny być prowadzone w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza i nie powinny być wykonywane w pełnym słońcu.
– Przed całościowym pomalowaniem sztukaterii warto wykonać test na osłoniętym fragmencie, by sprawdzić efekt malowania.

Możliwość komentowania Malowanie styropianu – jaką farbę wybrać? została wyłączona