projekt ciemnej elewacji domu
Bez kategorii

Ciemna elewacja domu – jak ją
wykonać?

Zastosowanie ciemnych kolorów na elewacji domu jednorodzinnego wymaga nie tylko wybrania odpowiedniej farby, ale także materiałów ociepleniowych. Jak wykonać ciemną elewację domu?

Do jakiego domu pasuje ciemna elewacja?

Ciemne ściany zewnętrzne to najczęściej domena nowoczesnego budownictwa. Proste, minimalistyczne domy i popularne teraz nowoczesne stodoły, czyli modern barns bardzo często stosują kolorystykę przełamującą stereotypy.
Elewacja w ciemniejszych kolorach może wyglądać też efektownie na domach w klasycznym stylu. Prezentuje się znakomicie w zestawieniu z białą stolarką okienną i sztukateriami oraz z ciemnymi okładzinami kamiennymi. Przy podejmowaniu decyzji o kolorze elewacji warto wziąć pod uwagę informacje zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)!

Ciemna elewacja domu – kolory

Ciemną elewację domumożna wykonać z różnych materiałów – nie tylko tynku pomalowanego farbą, ale także z okładziny kamiennej, drewna lub ich imitacji. Wśród ciemnych kolorów wybieranych na powierzchnię jak elewacja antracyt jest zdecydowanym liderem. To ciemnoszary kolor, który świetnie komponuje się z innymi barwami. Wygląda elegancko i ekskluzywnie. Ściany zewnętrzne mogą być wykończone również innymi ciemnymi barwami.
Ciekawym pomysłem będzie bordowa elewacja domu, która nadaje architekturze północny klimat.
Nietypową, ale efektowną propozycją są także granatowe ściany zewnętrzne. Ciemne barwy mogą być zastosowane na wszystkich ścianach zewnętrznych, ale mogą one także stanowić akcent kolorystyczny, na przykład podkreślając wybraną kondygnację budynku, strefę wejściową.

Jak wykonać ciemną elewację domu?

Ściany budynków w strefie klimatycznej, w której leży Polska, narażone są na znaczne wahania temperatur od -30 stopni Celsjusza zimą do nawet +80 stopni Celsjusza podczas słonecznego lata.
Jako że ciemne kolory w wyższym stopniu pochłaniają światło w porównaniu do kolorów jasnych, duże znaczenie ma odpowiednie wykonanie ciemnej elewacji, by zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami wynikającymi ze znacznych różnic temperatur. Nieodpowiednio wykonana ciemna elewacja może więc spowodować zniszczenie termoizolacji, zwłaszcza styropianowej, a także może wywoływać spękania czy pęcherze na tynku.
Jak uniknąć spękań na nagrzanej elewacji oraz nadmiernego naprężenia materiałów izolacyjnych? Najlepiej wybierać systemy ociepleń umożliwiające stosowanie ciemnych farb, których współczynnik odbicia światła (HBW) jest niski. Dzięki temu można wykonać ciemną elewację bez ryzyka dla docieplenia i dla ścian. Wybrani producenci oferują także specjalne tynki i farby z dodatkiem pigmentów Cool Pigment, które odbijają promieniowanie słoneczne, obniżając temperaturę nawierzchni. Dzięki temu nie nagrzewają się tak mocno, jak inne, dlatego zapobiegają zniszczeniom.
Trzeba również pamiętać o tym, że z czasem ciemna elewacja domu będzie blaknąć na skutek działania promieni UV. Bardziej widoczne będą na niej również wszelkie przetarcia, zarysowania i wybłyszczenia.

Możliwość komentowania Ciemna elewacja domu – jak ją
wykonać?
została wyłączona