Bez kategorii

Jak zwalczyć glony na elewacji? Przyczyny wykwitów i usuwanie glonów krok po kroku

Glony na elewacji mogą tworzyć zielonkawy, ale także czerwony, żółty lub brązowy nalot. Kiedy najczęściej dochodzi do zarastania ścian zewnętrznych glonami? W jaki sposób można je usunąć i zapobiec ich ponownemu rozwojowi?

Kiedy dochodzi do porastania ścian glonami?


Porośnięte glonami (algami) ściany są dość częstym widokiem. Organizmy te mogą bytować w różnych środowiskach, także na materiałach budowlanych, powodując widoczne na nich wykwity, które określane także jako korozja biologiczna.

Najczęściej do powstawania glonów na ścianach przyczynia się nadmierna wilgotność powietrza. Może być ona związana ze znajdującymi się w pobliżu zbiornikami wodnymi – stawami, rzekami, a także drzewami.

Ponadto do zarastania ścian glonami może dochodzić na skutek zawilgocenia murów wywołanego przez brak drenażu wokół budynku lub nieprawidłową izolację.

Wykwity mogą też spowodować uszkodzenie lub brak uszczelnienia obróbek blacharskich,
przeciekające rynny
.

Glony na ścianie – skutki


Chociaż glony nie są dla człowieka niebezpieczne, to jednak mogą być one pożywką dla grzybów, które są źródłem groźnych toksyn.

Jako że wykwitom towarzyszy także wilgoć, również ona jest sporym problemem, ponieważ osłabia termoizolację budynku, powoduje stopniowe niszczenie materiałów, na przykład
odpadanie tynków.

Ponadto bardzo istotna jest także kwestia estetyki. Pieczołowicie zrealizowany projekt elewacji może już po jednym sezonie stracić na uroku, gdy pojawią się na nim naloty wywołane przez algi.

Jak usunąć glony ze ścian?


Gdy na ścianach zewnętrznych widoczne są wykwity, warto jak najszybciej usunąć przyczyny ich pojawiania się. Następnie można zająć się nieestetycznym i niebezpiecznym nalotem. Jak zwalczyć glony na elewacji?

  1. Mechaniczne oczyszczenie elewacji
    Pierwszym krokiem jest mechaniczne usuwanie glonów z elewacji. Do tego celu można zastosować
    myjkę ciśnieniową lub narzędzia ręczne – szczotkę lub szpachelkę.

Podczas mechanicznego czyszczenia ścian należy uważać, aby nie naruszyć tynków, dlatego najlepiej nie pocierać ich zbyt mocno szczotką i delikatnie zdrapywać szpachelką. Gdy ściany mają być wyczyszczone myjką ciśnieniową, najlepiej ustawić ją na niższe ciśnienie, aby nie rozbryzgiwać glonów i pleśni. Najlepiej myć elewację podczas gorących dni, by woda szybko odparowała.

  1. Odkażanie ścian
    Drugi etap to odkażenie ścian, ponieważ mechaniczne usunięcie nalotów nie zlikwiduje wszystkich
    zarodników. Do tego celu stosuje się specjalne odkażacze. Jaki środek do usuwania
    zielonego nalotu z elewacji wybrać?

Preparaty te dzielą się na dwie kategorie:

  • Środki nieorganiczne – zawierają aktywny chlor i mogą odbarwiać niektóre elewacje.
  • Środki organiczne – wykorzystują zasady amoniowe, nie powodują tak dużego ryzyka odbarwień,
    ale nie są tak efektywne jak preparaty z chlorem.
  1. Pomalowanie elewacji
    Po oczyszczeniu oraz odkażeniu ścian zewnętrznych domu warto je pomalować. Dzięki temu można nie tylko podnieść ich estetykę, ale także dodatkowo je zabezpieczyć.

Do pomalowania elewacji najlepiej zastosować farby silikonowe lub silikatowe, które cechują się wysoką odpornością na korozję biologiczną, w tym na porastanie glonami.

Możliwość komentowania Jak zwalczyć glony na elewacji? Przyczyny wykwitów i usuwanie glonów krok po kroku została wyłączona