Bez kategorii

3 pomysły na nowoczesne elewacje starych domów

Stare domy, które budowane były przed laty, zwykle nie mają zbyt atrakcyjnego wyglądu elewacji. Jak można ją odmienić? Sprawdź pomysły na nowoczesne elewacje starych domów parterowych i piętrowych!

Jak odmienić elewację starego domu?

Gdy stary dom wygląda niezbyt atrakcyjnie, warto pomyśleć o jego metamorfozie. Najczęściej remont tego typu prowadzony jest wtedy, gdy przeprowadza się termomodernizację budynku, czyli jego docieplenie.

Odmiana wyglądu starego domu może polegać na wykonaniu nowych tynków oraz użyciu dodatkowych ozdobników, ale można także zdecydować się na zastosowanie dodatkowych elementów budynku podnoszących jego estetykę, na przykład ganku, zadaszonego tarasu.

Pomoc dobrego architekta lub zlecenie usługi jak projektowanie elewacji domu online pozwoli na dobranie optymalnego sposobu wykończenia ścian zewnętrznych. Na co warto się zdecydować? Sprawdź te propozycje!

Nowoczesna elewacja starego domu – pomysły

1. Biała elewacja domu z elementami dekoracyjnymi z drewna

Jednym z najpopularniejszych pomysłów na nowoczesne elewacje domów parterowych i piętowych jest klasyczne połączenie bieli wraz z drewnem. Dzięki niemu elewacja nabiera współczesnego, ale także eleganckiego wymiaru.

Biały tynk, na przykład popularny tynk baranek, świetnie wygląda na budynkach w nowoczesnym stylu. Aby dodatkowo urozmaicić wygląd ścian, warto zastosować drewno albo jego imitację, na przykład w formie elementów ze styropianu, dekoracyjnego tynku czy płyt kompozytowych z fotorealistycznym nadrukiem drewna.

2. Elewacja z kontrastowym malowaniem

Gdy celem jest uzyskanie atrakcyjnego wyglądu elewacji w starszym budynku bez ponoszenia wysokich kosztów, warto wziąć pod uwagę dekoracyjne malowanie. Co je wyróżnia?

Najczęściej, aby uzyskać nowoczesny efekt, stosuje się dwie kontrastowe farby elewacyjne, którymi osobno pokrywa się różne części budynku, na przykład jego piętro i parter. Inny pomysł to wykonanie na elewacji malowania, które przypomina tradycyjne boniowanie.

Najczęściej wybierane połączenia kolorystyczne to biały oraz szary, szary i beżowy, beżowy i biały, ale można zastosować także inne, bardziej kontrastowe i oryginalne połączenia. Warto przetestować je przez wizualizację projektu elewacji, by dobrać najlepsze zestawienie.

3. Nowoczesna elewacja z kamienia

Z wyższym wydatkiem związane są nowoczesne elewacje starych domów piętrowych i parterowych wykonane z kamienia naturalnego, na przykład z okładzin z piaskowca, wapienia czy trawertynu.

Okładziny kamienne mogą być umieszczone na całej elewacji, by nadać budynkowi prestiżowy wygląd, ale mogą także zdobić poszczególne jego części, na przykład strefę wejściową, taras czy narożniki. Wśród najczęściej wybieranych kolorów kamieni elewacyjnych znajdują się beże oraz szarości, które dobrze komponują się z różnymi barwami ścian.

Zatem nowoczesna elewacja starego domu może być wykonana z użyciem różnych typów materiałów mieszczących się także w ograniczonym budżecie.

Gdy nie wiesz, na co się zdecydować, pomyśl o zamówieniu projektu elewacji, by podjąć najlepszą decyzję o metamorfozie domu!

Możliwość komentowania 3 pomysły na nowoczesne elewacje starych domów została wyłączona