Bez kategorii

Tynkowanie elewacji – ile kosztuje? Rodzaje i ceny materiałów

Elewacja domu ma wpływ na jego wygląd, ale również na odporność na czynniki pogodowe i mechaniczne. Zwykle ściany zewnętrzne wykańcza się z użyciem tynków. Jaki jest koszt tynkowania elewacji różnymi materiałami?

Tynki na elewację

Tynkowanie jest najczęściej prowadzoną techniką wykańczania ścian zewnętrznych budynków. Polega ona na pokryciu ich specjalnymi materiałami tynkarskimi, które zabezpieczają w szczególności warstwę docieplenia przed uszkodzeniem.

Tynkowanie można wykonać na ścianach nowego jak i starego domu, które zazwyczaj wykonywana jest po przeprowadzeniu prac termoizolacyjnych. W przypadku ścian dwuwarstwowych, czyli składających się z muru i docieplenia, najczęściej używane są tynki cienkowarstwowe.

Rodzaje tynków elewacyjnych

W użyciu znajduje się szeroka gama tynków elewacyjnych, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Tynki stosowane na domy jednorodzinne to:

– Tynk mineralny – jeden z najczęściej wybieranych rodzajów tynku, który jest też odporny na czynniki zewnętrzne. Często wybierany jako tynk baranek.
– Tynk akrylowy – wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne i niskie temperatury.
– Tynk silikatowy – dobrze wiąże się z różnymi podłożami, zapewniając wysoką wytrzymałość. Jest także wysoce odporny na deszcz, lecz średnio odporny na uszkodzenia mechaniczne.
– Tynk silikonowy – najdroższy rodzaj tynków dostępnych na rynku, który polecany jest do stosowania w miejsca narażone na zabrudzenia. Jego atutem jest samooczyszczenie, czyli łatwe spływanie zanieczyszczeń. Tynki silikonowe dostępne są w różnych kolorach.

W użyciu znajdują się także tynki dekoracyjne, które pozwalają na uzyskanie estetycznego wykończenia ścian zewnętrznych. Dodatkowe modyfikatory, szablony i akcesoria tynkarskie dają możliwość uzyskania efektu imitującego cegłę, deskę, beton lub kamień.

Ile kosztuje tynkowanie elewacji?

Tynkowanie jest jedną z najtańszych metod wykończenia elewacji domu. Cena wykonania elewacji domu jednorodzinnego z wykorzystaniem tynków jest zależna od szeregu czynników.

Na koszt tynkowania elewacji składają się między innymi:
– Rodzaj wybranego materiału tynkarskiego.
– Powierzchnia budynku.
– Koszty robocizny.

Tynkowanie elewacji – przykładowe ceny

Najmniej trzeba będzie zapłacić za tynkowanie z użyciem tynków mineralnych. W przypadku łącznej powierzchni ścian wynoszącej 400 m2 będzie to wydatek na poziomie 5-6 tysięcy złotych wraz z robocizną.

Więcej trzeba zapłacić za zastosowanie tynków akrylowych. W tym przypadku koszt tynkowania elewacji o tej samej powierzchni wyniesie około 10 tysięcy złotych. Nieco więcej, bo około 12 tysięcy złotych, będzie kosztowało zastosowanie tynku silikatowego.

Najwyższa cena wykonania elewacji dotyczy tynków silikonowych. W tym przypadku otynkowanie budynku o łącznej powierzchni 400 m2 będzie wiązało się z wydatkiem około 20 tysięcy złotych.

Koszty tynków:
– Tynk mineralny – około 4 zł/kg.
– Tynk akrylowy – około 6-8 zł/kg.
– Tynk silikatowy – około 7-12 zł/kg.
– Tynk silikonowy – około 9-15 zł/kg.

Możliwość komentowania Tynkowanie elewacji – ile kosztuje? Rodzaje i ceny materiałów została wyłączona