Bez kategorii

Elewacja dopasowana do grafitowego dachu. Jaki kolor wybrać?

Grafitowe dachy są dziś bardzo popularne. Wybiera je wielu inwestorów, którzy zadają sobie następnie pytanie – jaka elewacja do ciemnego dachu będzie najlepsza? Dzięki różnorodnym kolorom farb elewacyjnych oraz innych materiałów do wykańczania ścian można uzyskać stylowy efekt na wiele sposobów.

Kolor domu a przepisy MPZP

Zanim udamy się do sklepu i kupimy materiały wykończeniowe na elewację, należy sprawdzić, czy mamy w tym pełną dowolność. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej kolorystyki domu jednorodzinnego warto pamiętać o tym, że może ograniczać nas prawo.

Zgodnie z Ustawą z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) może wskazać na kolorystykę budynku, w tym dachu oraz elewacji.

Wymóg uwzględnienia określonej palety kolorystycznej jest w tym przypadku związany z utrzymaniem ładu przestrzennego oraz podkreśleniem unikatowego charakteru określonych obszarów. Najczęściej pojawia się on w przypadku miejscowości i dzielnic o szczególnych walorach architektonicznych.

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu wybrać?

Szare dachy powstają z różnych rodzajów materiałów. W tym kolorze zakupić można dachówkę ceramiczną, tańszą od niej dachówkę cementową, a także blachodachówkę. Ciemna szarość wybierana jest do domów o nowoczesnej architekturze, lecz pasuje także do tradycyjnych budynków. Zatem, jaki kolor elewacji do grafitowego dachu będzie najlepszy?

Najlepsze kolory elewacji do grafitowego dachu to jasne i pastelowe odcienie. Aby nadać ścianom atrakcyjny wygląd, można także uzupełnić je o dekoracyjne materiały wykończeniowe, na przykład okładziny.

Biała elewacja do grafitowego dachu

Klasycznym połączeniem jest biel i grafit. Biała elewacja wykonana z gładkiego tynku będzie dawała nowoczesny efekt. Biel powoduje, że budynek wygląda świeżo, modernistycznie.

Grafitowy dach i beżowa elewacja

Drugą popularną propozycją jest kolor beżowy. Nadaje on bryle budynku ciepły wymiar, dlatego świetnie wygląda jako uzupełnienie domów o tradycyjnym wyglądzie, na przykład z dwuspadowym dachem. W nowoczesnym wariancie można wybrać jasny beż z domieszką szarości. Ciekawy efekt daje też połączenie elementów ścian w kolorach beżu i bieli.

Elementy drewniane i drewnopodobne oraz ciemnoszary dach

Dobrym wyborem będzie również zestawienie grafitowego dachu z drewnem. Takie efektowne połączenie może polegać na wykończeniu określonych elementów elewacji deskami drewnianymi albo materiałami drewnopodobnymi, na przykład tynkiem imitującym drewno, styropianowymi belkami czy płytami warstwowymi.

Grafitowe pokrycie dachu i kamienne okładziny

Droższym, jednak bardzo efektownym rozwiązaniem wykończeniowym będzie zastosowanie kamiennych okładzin w kolorze beżu lub jasnej szarości.

Warto także pamiętać, że to, jaka elewacja do ciemnego dachu będzie pasowała najbardziej, zależne jest też od innych kwestii, między innymi koloru stolarki okiennej i drzwiowej, koloru ogrodzenia czy podjazdu do domu. Aby dobrać najlepsze barwy elewacji, warto zdecydować się na wykonanie jej wizualizacji i przetestować różne warianty wykończenia.

Jeśli nadal masz wątpliwości jaką elewację wybrać dla swojego domu zapraszamy do zapoznania się z ofertą wizualizacja elewacji domu.

Możliwość komentowania Elewacja dopasowana do grafitowego dachu. Jaki kolor wybrać? została wyłączona