Bez kategorii

Panele elewacyjne: rodzaje i zalety montażu. Co wybrać?

Elewacja budynku decyduje nie tylko o jego wyglądzie zewnętrznym, ale również o właściwościach odpornościowych i termoizolacyjnych. Poza tynkiem ściany zewnętrzne domu mogą być wykończone innymi materiałami, które nadają im estetykę, trwałość i ciepło. Na szczególną uwagę zasługują modne teraz panele elewacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Panele elewacyjne – o materiale

Panele na elewacje to dekoracyjne okładziny, które montowane są do ścian zewnętrznych. Spełniają one podwójną funkcję – podnoszą walory estetyczne budynku, ale także zapewniają dodatkową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Różnorodność paneli elewacyjnych powoduje, że można dopasować je do każdego stylu architektonicznego. Pasują one do budynków o tradycyjnym, dworkowym wyglądzie, a także tych nowoczesnych.

Rodzaje paneli elewacyjnych

Panele elewacyjne to materiał wykończeniowy, który dostępny jest w różnych wariantach. Jakie rodzaje paneli na elewacje znajdują się w sprzedaży?

Panele elewacyjne drewnopodobne – panele te imitują wygląd naturalnego drewna. Produkowane są najczęściej ze styropianu, tworzyw sztucznych lub z kompozytów, na przykład warstwowych płyt HPL. Panele dostępne są w różnych wielkościach i kształtach, najczęściej wyglądają jak deski.
Panele elewacyjne z kamienia – wyróżniają się zastosowaniem naturalnego kamienia, na przykład kwarcytu, miki, trawertynu, piaskowca, dolomitu, bazaltu. Dzięki formie paneli kamień jest łatwy w montażu.
Panele na elewacje z PCV – powstają z wytrzymałego tworzywa sztucznego – polichlorku winylu. Panele te mogą mieć różne wzory, na przykład prezentować się jak deski drewniane. Do tej kategorii zaliczają się także siding winylowy, który często stosowany jest przy ocieplaniu ścian domów metodą lekką suchą, a także elastyczne panele do klejenia, które mogą imitować cegłę, beton.
Panele elewacyjne blaszane – produkowane z blachy, najczęściej z dekoracyjnymi przetłoczeniami. Wykańczane powłokami matowymi, błyszczącymi, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Ciekawym materiałem są panele z blachy corten (kortenowskiej), która z czasem pokrywa się ozdobną warstwą rdzy.
Panele na elewacje z betonu – tego typu panele wybierane są do domów o nowoczesnym, industrialnym stylu architektonicznym. Do ich produkcji stosowany jest specjalny beton architektoniczny, który może być też barwiony na wiele kolorów.

Dlaczego warto zamontować panele elewacyjne?

Montaż paneli elewacyjnych wiąże się z wieloma korzyściami, dlatego dziś wybierane są one przez inwestorów coraz częściej.

Główną zaletą paneli jest estetyka, ponieważ dzięki nim można nadać elewacji efektowny wygląd. Panele mogą być montowane zarówno na całej powierzchni ścian, jak i na poszczególnych elementach elewacji. Dobrze prezentują się z tynkami o różnych kolorach.

Panele mogą podnieść parametry termoizolacyjne budynku. Najlepsze właściwości mają panele elewacyjne z ociepleniem, najczęściej wykonanym ze styropianu. Współczynnik przenikania ciepła dla paneli styropianowych może wynieść nawet około 0,025 W/mK.

Oprócz ochrony przed ucieczką ciepła panele na elewacje zabezpieczają ściany przed uszkodzeniem mechanicznym, dlatego można montować je w miejscach narażonych na zniszczenia, zabrudzenia, na przykład przy garażach, na gankach, tarasach.

Ponadto panele elewacyjne są łatwe w montażu. Wiele z nich, w tym panele styropianowe, PCV, cechuje się niskim ciężarem, co eliminuje konieczność wykonania kosztownej podkonstrukcji.

Na naszym blogu znajdziesz inne porady i wskazówki odnośnie elewacji Twojego domu. Zapraszamy do lektory.

Możliwość komentowania Panele elewacyjne: rodzaje i zalety montażu. Co wybrać? została wyłączona