Bez kategorii

Szara elewacja domu: jaki dach, okna, drzwi i dodatki wybrać?

Kolor elewacji decyduje o charakterze domu. Obecnie wśród najczęściej wybieranych barw znajduje się szarość. Jaki dach, stolarka i dodatki pasują do ścian zewnętrznych w szarym kolorze? Szara elewacja domu wpisuje się w nurt nowoczesnej architektury, lecz wygląda atrakcyjnie także w przypadku tradycyjnego budownictwa. By dom o szarych ścianach był estetyczny, należy dobrać do niego odpowiedni kolor innych jego elementów.

Kolor dachu do szarej elewacji domu

Gdy dom ma być wykończony skośnym dachem, duże znaczenie ma kolorystyka jego pokrycia. Właściwie dobrana do elewacji sprawi, że budynek będzie wyglądał harmonijnie.

Szara elewacja najczęściej łączona jest z dachem w kolorze szarym ciemniejszym od farby, na przykład antracytowym. Dzięki temu budynek uzyskuje współczesny wymiar. Warto jednak wskazać, że ciemny kolor elewacji z ciemnym kolorem dachu mogą zlewać się ze sobą. Można wtedy uzupełnić ściany białymi detalami, na przykład w formie kontrastowego malowania, sztukaterii lub z użyciem paneli drewnopodobnych, kamiennych.

Połączenie szara elewacja czerwony dach wygląda efektownie zarówno w przypadku domów o nowoczesnej, jak i tradycyjnej architekturze. Czerwień będzie najlepiej komponować się z ciepłym odcieniem szarości wpadającym w beż.

Nowoczesnym połączeniem będzie szara fasada z czarnym dachem. Dla podkreślenia takiego zestawienia kolorów warto też zastosować kontrastowe dekoracje ścian.

Ponadto szare ściany zewnętrzne mogą wyglądać atrakcyjnie razem z dachem w kolorze brązowym.

Okna i drzwi do domu z szarą elewacją

By dom wyglądał estetycznie, należy wziąć także pod uwagę kolorystykę jego stolarki okiennej i drzwiowej. To, jakie drzwi oraz jaki okna do szaraj elewacji domu będą pasowały najlepiej, zależy również od innych materiałów.

Najczęściej kolor ram okiennych oraz drzwi dobiera się do kolorystyki dachu. Szary dach będzie wyglądać dobrze ze stolarką w kolorze grafitowym lub czarnym. Ciekawym pomysłem jest też stolarka drewniana lub drewnopodobna. Szarość prezentuje się atrakcyjnie z ciemnymi wybarwieniami drewna.

Można też zdecydować się na klasyczne i tanie połączenie, czyli na szarą elewację i białe okna z PCV. Drzwi domu mogą mieć wtedy inny kolor, na przykład brązowy, antracytowy.

Dodatki do domu z elewacją w szarym kolorze

Elewację domu można uzupełnić także estetycznymi i praktycznymi dodatkami, na przykład panelami elewacyjnymi. Do szarej elewacji pasują panele drewnopodobne w ciemnych wybarwieniach oraz panele kamienne w kolorze beżu.

Pod uwagę warto wziąć też kolorystykę balustrad balkonowych i schodowych. Najczęściej dobierane są one do stolarki okiennej i drzwiowej. Można zdecydować się na balustrady w kolorze czarnym, grafitowym, wykończone chromowanymi elementami lub wykonane z hartowanego szkła podkreślającego nowoczesny wymiar domu.

Szara elewacja domu daje zatem nieograniczone możliwości w kreowaniu zewnętrznego wyglądu budynku. Różnorodność materiałów dachowych, stolarki i dodatków w wielu kolorach pozwala na uzyskanie estetycznego efektu w każdym stylu.

Możliwość komentowania Szara elewacja domu: jaki dach, okna, drzwi i dodatki wybrać? została wyłączona