Bez kategorii

Płyty włókno-cementowe na elewacji – co to jest, montaż, cena. Dlaczego warto je wybrać?

Dach płynnie przechodzący w elewację z tego samego materiału? Efektowna tekstura kamienia lub drewna bez towarzyszącym tym materiałom wad? Takie możliwości oferują płyty włókno-cementowe. Materiał ten świetnie wygląda na nowoczesnych budynkach, ale również można dopasować go do klasycznej architektury. Co warto wiedzieć na temat płytek elewacyjnych z włókna cementowego?

Czym jest włókno-cement?

Włókno-cement, inaczej określany także jako włókno cementowe, to materiał kompozytowy, który produkowany jest z połączenia cementu portlandzkiego, celulozy i dodatków, na przykład polialkoholu winylowego, kredy wapiennej, tufu wulkanicznego.

Dlaczego warto wybrać płytki włókno-cementowe na elewację?

Płyty elewacyjne włókno-cementowe wyróżniają się wieloma zaletami:

 – Trwałe – odporne na codzienne użytkowanie, w tym na uderzenia.

 – Odporne na warunki pogodowe – niskie i wysokie temperatury, opady, promieniowanie UV. – Niepodatne na korozję biologiczną – wysoka wartość pH płytek zapobiega osiedlaniu się na nich glonów, mchów.

– Niepalne – płyty nie są podatne na ogień, dlatego nie przyczyniają się do powstawania i rozprzestrzeniania pożarów.

 – Niski ciężar – włókno cementowe jest lekkie, 1 m2 waży tylko kilkanaście kilogramów.

Elewacyjne płytki włókno-cementowe – wzory i rozmiary

Atutem płytek z włókno-cementu jest ich efektowny wygląd, dzięki czemu mogą być uzupełnieniem budynku w niemalże każdym stylu. Powstające z włókna cementowego płytki mają różne warianty tekstur – gładkie, szorstkie, przypominające kamień, deski drewniane, a także z efektem 3D, na przykład z ozdobnymi rowkami. Są barwione w masie na różne kolory. Płyty włókno-cementowe na elewacje budynku są dostępne w różnych wymiarach. Małoformatowe płytki mają najczęściej kształt kwadratów o bokach 20, 30 lub 40 cm albo prostokątów o wymiarach 30 x 60. Dostępne są także płyty wielkoformatowe o rozmiarach wynoszących do 310 x 125 cm.

Montaż płytek z włókna cementowego

Najczęściej płyty elewacyjne włókno-cementowe stosowane są do wykańczania ścian dwuwarstwowych, które zostały ocieplone metodą lekką-suchą z użyciem wełny mineralnej, rzadziej styropianu. Montaż płyt odbywa się do stelaża drewnianego albo aluminiowego za pomocą ocynkowanych gwoździ, śrub i kołków. Płytki małoformatowe mogą być ułożone na kilka sposobów:

 – Krycie podwójne – płytki układane są z podwójnym zakładem,

 – Krycie niemieckie – z nachyleniem płytek z lewą lub prawą stronę,

 – Krycie francuskie – płytki układane są w karo.

 Płyty w dużych formatach mogą być też układane obok siebie, z zachowaniem odstępu przypominającego fugę, mogą być wtedy montowane w orientacji poziomej albo pionowej.

Ile kosztuje elewacja z płyt włókno-cementowych?

Najtańsze płyty elewacyjne włókno-cementowe można kupić od około 120 złotych za m2, natomiast płyty wyższej klasy, o fantazyjnych teksturach to ponad 500 złotych za m2. Koszt montażu płytek wynosi około 50-60 złotych za m2.

Możliwość komentowania Płyty włókno-cementowe na elewacji – co to jest, montaż, cena. Dlaczego warto je wybrać? została wyłączona