Bez kategorii

Jaki kolor elewacji będzie pasował do domu z czerwonym dachem?

Dach w czerwonym kolorze to klasyka. Ponadczasowa czerwień świetnie wygląda szczególnie na domach w tradycyjnym stylu, ale można zobaczyć ją także na dachach nowoczesnych budynków. Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu wybrać? Podpowiadamy, na co warto się zdecydować, by uzyskać stylowe i harmonijne połączenie barw.

Kolor dachu i elewacji, a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Przed podjęciem decyzji o wyborze koloru dachu oraz elewacji domu jednorodzinnego zawsze warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego ustanowiony dla jego lokalizacji.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) jest aktem prawa miejscowego, który uchwalany jest przez radę gminy. Określa on przeznaczenie, rodzaj i warunki zabudowy terenu.

W MPZP można znaleźć informacje na temat wyglądu budynków na danym terenie. Wymagania dotyczą również kolorystyki dachu i elewacji. Akty zazwyczaj nie wskazują jednego koloru, ale paletę dopuszczalnych barw. Najczęściej bez trudności można wybrać wśród nich takie, które będą pasowały do architektury budynku.

Przestrzeganie zaleceń w MPZP ma szczególne znaczenie na terenach objętych ochroną konserwatora zabytków oraz w miejscowościach gdzie władze chcą uzyskać efekt jednolitej zabudowy.

Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu dobrać?

To, jaki kolor elewacji do czerwonego dachu będzie prezentować się najlepiej, zależy głównie od architektury budynku, kolorystyki pozostałych jego elementów oraz od wyglądu otoczenia.

Najczęściej wybierany kolor elewacji do czerwonego dachu to ponadczasowa biel. Dzięki niej można uzyskać klasyczne połączenie zarówno wtedy, gdy budynek ma tradycyjny, jak i nowoczesny styl. Biel będzie również pozwalała na dodanie do elewacji dekoracyjnych elementów w różnych barwach.

Druga popularna opcja to dom z czerwonym dachem oraz beżowymi ścianami. Elewacja domu w kolorze ciepłego beżu tworzy przytulny, domowy efekt w rustykalnym stylu.

Z kolei do nowoczesnego domu z czerwonym dachem świetnie będzie pasować szara elewacja. Szarość to jeden z ostatnich hitów. Szare farby można kupić dziś w wielu odcieniach. Do czerwonego dachu najlepiej dobrać szary kolor w ciepłym odcieniu, który lekko wpada w beż.

Dekoracyjne materiały elewacyjne pasujące do czerwonego dachu

Ściany budynku mogą być nie tylko pomalowane farbą na jednolity kolor, ale też uzupełnione dekoracyjnymi materiałami. Najczęściej stosowane są:

– kamień elewacyjny

– płytki cegłopodobne

– cegła klinkierowa

– drewno lub jego imitacja

Powyższe materiały na elewację również mogą zdobić dom z czerwonym dachem, podkreślając jego styl architektoniczny. Są montowane na całej elewacji lub akcentują cokoły, narożniki, poszczególne ściany.

Czerwony dach będzie znakomicie prezentować się z beżowym oraz z szarym kamieniem elewacyjnym. Ciekawy efekt można uzyskać również przez zastosowanie płytek cegłopodobnych i cegły klinkierowej w odcieniu czerwieni dopasowanej do dachu. Do czerwonego zadaszenia świetnie będzie pasować także drewno o średnim lub ciemnym, ciepłym wybarwieniu.

 

Możliwość komentowania Jaki kolor elewacji będzie pasował do domu z czerwonym dachem? została wyłączona