Bez kategorii

Elewacje: rodzaje, materiały, najczęściej popełniane błędy

Elewacja to wizytówka budynku, która decyduje o jego wyglądzie. Ponadto służy ona jako zabezpieczenie konstrukcji domu przed czynnikami pogodowymi. Właśnie dlatego elewacja musi być wykonana na bazie odpowiednio dobranych materiałów. Co warto wybrać? Jak uniknąć błędów przy wykańczaniu ścian zewnętrznych?

Rodzaje elewacji

Pod pojęciem elewacji znajdują się zewnętrzne ściany budynku, inaczej lico budynku. Rodzaje elewacji dzieli się  pod względem ich lokalizacji, a także zastosowanych do ich wykończenia materiałów.

Główne rodzaje elewacji pod kątem lokalizacji:

– Fasada – frontowa ściana budynku, widoczna najczęściej od ulicy.

– Elewacje boczne – znajdujące się po bokach od fasady.

– Elewacja tylna – na tyłach domu.

– Elewacja ogrodowa – od strony ogrodu.

Ponadto można spotkać się z podziałem elewacji pod względem stron świata, na przykład jako elewacja południowa, zachodnia.

Przednia, frontowa ściana budynku ma zwykle najbardziej reprezentacyjny charakter, dlatego do jej wykończenia często stosowane są dekoracyjne materiały elewacyjne, sztukaterie podkreślające architekturę budynku.

Materiały elewacyjne: przegląd

Na elewacje wykorzystuje się różne rodzaje materiałów wykończeniowych. Najczęściej stosowane materiały na elewacje to:

Tynki

Do tej kategorii zalicza się szeroka gama tynków dzielonych na cienkowarstwowe oraz grubowarstwowe. Najpopularniejsze to tynki akrylowe, silikonowe, silikatowe, a także tynki mineralne. Tynki mogą dawać gładki efekt lub mieć ozdobną strukturę, na przykład baranek lub kornik. Malowane są farbami na różne kolory.

Cegły

Cegły tradycyjne i klinkierowe, także dostępne jako płytki, nadają budynkom estetyczny wygląd i dodatkowo poprawiają ich parametry termoizolacyjne. Do wyboru jest wiele kolorów poza tradycyjną ceglastą czerwienią.

Kamień naturalny

Okładziny kamienne nadają budynkom prestiżowy wygląd. Z uwagi na ich wysoką cenę najczęściej umieszczane są tylko na poszczególnych elementach elewacji jak cokoły. Ze względu na swój ciężar wymagają też odpowiedniego montażu.

Drewno

Drewniane elewacje mają rustykalny wygląd, ale są wymagające w konserwacji. Zamiast desek drewnianych można wybrać płyty fasadowe HPL kryte fornirem lub deski elewacyjne ze styropianu imitujące drewno.

Siding

Siding elewacyjny ma formę poziomych paneli z tworzywa sztucznego. Do wyboru są różne kolory – biały, beżowy, szary, imitacja drewna.

Jak dobrać najlepszy materiał elewacyjny?

Podejmując decyzję o materiale na elewację, warto nie tylko dopasować go do wyglądu budynku i swojego gustu, ale wziąć także pod uwagę kwestie techniczne.

Warto pamiętać, że:

– Materiały na elewacje powinny pasować do siebie pod kątem swoich właściwości.

– Właściwie dobrane materiały mogą poprawić parametry termoizolacyjne budynku.

– Budynki stojące blisko lasów, jezior, na wilgotnych terenach powinny być wykańczane z użyciem materiałów odpornych na korozję biologiczną.

Najczęstsze błędy popełniane przy wykonaniu elewacji

Aby elewacja budynku wyglądała estetycznie, ale też była trwała na lata, należy wykonać ją zgodnie ze sztuką budowlaną. Jakich błędów unikać, by cieszyć się doskonałym efektem?

Popularne błędy przy wykonaniu elewacji:

– Nieodpowiednie przygotowanie podłoża.

– Nakładanie materiałów w niesprzyjających warunkach pogodowych.

– Niewłaściwy montaż okładzin i płyt – nieodpowiedni klej, brak kotew mocujących.

– Niedopasowanie tynku do termoizolacji, farby elewacyjnej.

– Nieprzemyślany kolor elewacji.

Dlatego wizualizacja elewacji domu wydaje się być dobrym pomysłem jeśli nie jesteśmy wystarczająco pewni co do tego jak nasz dom powinien wyglądać zewnątrz.

Możliwość komentowania Elewacje: rodzaje, materiały, najczęściej popełniane błędy została wyłączona