Poradnik: jak pomalować elewacje krok po kroku?
Malowanie elewacji domu jednorodzinnego jest zwieńczeniem prac elewacyjnych. Jak pomalować dom samodzielnie? Sprawdź, jak powinno przebiegać malowanie elewacji krok po kroku.
Prace elewacyjne można powierzyć zewnętrznej firmie, ale można również wykonać je we własnym zakresie, oszczędzając sporą sumę. Malowanie elewacji domu nie różni się znacznie od malowania ścian wewnętrznych, lecz wymaga uwzględnienia kilku kluczowych kwestii, a także szczególnej dbałości o bezpieczeństwo prac na wysokości. Jak pomalować elewacje?
W naszym innym wpisie przeczytaj także ile kosztuje tynkowanie elewacji domu.
1. Wybór farb elewacyjnych
Pierwszym krokiem do wykonania elewacji jest wybór właściwej farby elewacyjnej. Farbę dobiera się nie tylko pod kątem koloru, ale też w zależności od tynku oraz przy uwzględnieniu jej właściwości.
Dopasowanie farby elewacyjnej do tynku:
– Tynk mineralny i cementowy – farba akrylowa, silikonowa, silikatowa, silikatowo-silikonowa, wapienna, cementowa.
– Tynk akrylowy – farba akrylowa, silikonowa.
– Tynk silikonowy – farba silikonowa.
– Tynk silikatowy – farba silikatowa, silikatowo-silikonowa.
2. Przygotowania do malowania elewacji
Przed rozpoczęciem malowania konieczne jest właściwe zabezpieczenie okolicy i przygotowanie niezbędnych narzędzi.
Stolarka okienna i drzwiowa, parapety i inne elementy zabezpiecza się z użyciem foli malarskiej i zakleja taśmą malarską.
Należy zebrać też potrzebne akcesoria malarskie, w tym kompresor do malowania natryskowego, wałek lub pędzel, postawić rusztowanie lub drabinę. Można zastosować także wałki na teleskopowych drążkach.
3. Przygotowanie podłoża do malowania
Farbę powinno się nakładać na odpowiednio przygotowane podłoże, dlatego należy wcześniej sprawdzić stan techniczny ścian. Podłoże do malowania powinno być suche, czyste, odtłuszczone.
Pęknięcia, ubytki tynków, zawilgocenia i inne uszkodzenia wymagają wcześniejszej naprawy. Należy również usunąć łuszczące się stare powłoki.
4. Gruntowanie ścian elewacyjnych
Aby ściany była bardziej przyczepne, należy wcześniej je zagruntować. Preparat gruntujący poprawia właściwości podłoża. W efekcie farba elewacyjna jest łatwiejsza w nakładaniu, a efekt malowania jest trwalszy. Rodzaj preparatu gruntującego dopasowuje się do rodzaju farby.
5. Malowanie elewacji
Prace malarskie powinno się prowadzić w odpowiednich warunkach pogodowych. Zaleca się malowanie ścian domu w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza, w bezdeszczowy dzień. Malowanie ścian w pełnym słońcu przyspiesza wysychanie farby, dlatego zaleca się prowadzenie prac w miejscach przesłoniętych siatką lub przy niepełnym nasłonecznieniu. Dokładne informacje o zalecanych warunkach malowania można znaleźć na etykiecie farby.
Jak pomalować dom? Większe powierzchnie można malować z użyciem kompresora, który przyspiesza prace. Na mniejszych powierzchniach stosuje się wałki lub pędzle.
Przy malowaniu elewacji wałkiem, farbę należy nałożyć do kuwety malarskiej, a potem nabierać na wałek i nakładać pasami zachodzącymi na siebie techniką „mokre na mokre”. Prace najlepiej zakończyć po pomalowaniu całej ściany, by uzyskać równomierny rezultat. Najczęściej zaleca się nałożenie dwóch warstw farby elewacyjnej.
Warto też wykonać wizualizację elewacji domu przed wyborem koloru farby, która na pewno przypadnie nam do gustu w efekcie finalnym.