Kamień na elewację zewnętrzną domu
Kamień naturalny to pomysł na estetyczną, wytrzymałą i odporną na czynniki pogodowe elewację domu. Można zastosować go zarówno na wybrane elementy budynku, jak i na całe ściany zewnętrzne. Dlaczego warto zdecydować się na kamień elewacyjny? Jaki wybrać? Gdzie go zamontować? Podpowiadamy!
Elewacja z kamienia – dlaczego warto?
Kamień już od wieków używany jest do wykańczania ścian zewnętrznych. Kiedyś z tego materiału budowano całe ściany i używano go do ich wzmacniania. Teraz najczęściej stosowany jest on do celów dekoracyjnych, chociaż wygląd nie jest jedynym atutem kamienia naturalnego.
Zalety kamienia elewacyjnego:
– nadaje elewacji elegancki, prestiżowy wygląd,
– ze względu na naturalne pochodzenie jest unikatowy,
– zabezpiecza ściany przed uszkodzeniem mechanicznym,
– jest bardzo trwały i odporny na czynniki zewnętrzne,
– pozwala na łatwiejsze czyszczenie elewacji z zabrudzeń,
– poprawia parametry termoizolacyjne budynku,
– może być użyty do wykonania fasady wentylowanej.
Szeroka gama kamieni elewacyjnych powoduje, że można dopasować je do każdego stylu architektonicznego. Nadają się na domy o tradycyjnym wyglądzie, a także na te o nowoczesnym wzornictwie.
Kamień naturalny może zatem sprawdzić się do wykończenia ścian zewnętrznych każdego domu. Jak dobrać najlepszą okładzinę?
Kamień na elewację domu – gatunki
Aby wybrać kamień na elewację zewnętrzną domu, warto zapoznać się bliżej z dostępnymi wariantami tego materiału. Gatunek kamienia wpływa nie tylko na jego wygląd, lecz też na właściwości, co z kolei ma związek z jego zastosowaniem.
Gatunki kamienia elewacyjnego:
– granit – jeden z najtrwalszych kamieni naturalnych, odporny na wilgoć, mróz, zaplamienie. Nie wymaga impregnacji. Dostępny w licznych odmianach kolorystycznych i wariantach wykończenia, na przykład jak surowy, polerowany, groszkowany. Najczęściej oferowany w formie gotowych płyt i płytek.
– piaskowiec – twardy, łatwy w obróbce kamień. Zaleca się jego dodatkową impregnację. Dostępny głównie w jasnych kolorach. Można kupić go jako płytki i dzikówka, czyli kamień o nieregularnych kształtach.
– łupek – o nierównej strukturze, bardzo wytrzymały i odporny na mróz. Nie trzeba go impregnować. Dostępny w formie cienkich kamieni o naturalnym, nieregularnym kształcie lub jako płytki docięte do kształtu cegiełek.
– wapień – porowaty, miękki kamień występujący głównie w jasnych kolorach. Dostępny w formie łupanej lub jako płytki. Polecany w miejsca niewystawione na działanie czynników pogodowych. Zalecana impregnacja.
– trawertyn – kamień będący pochodną wapienia, przy czym jego struktura jest bardziej zwięzła. Dostępny głównie jako płytki. Ze względu na porowatość wymaga impregnacji.
Gdzie montować kamień na elewacji domu?
Kamień naturalny może sprawić, że elewacja domu będzie prezentowała się wyjątkowo. Gdzie go zamontować?
Kamień elewacyjny może być montowany na całych ścianach, ale również na ich fragmentach, by uzyskać atrakcyjny efekt kontrastu z pozostałymi materiałami elewacyjnymi.
Miejsca montażu kamienia elewacyjnego:
– strefa wejścia,
– cokół fundamentowy,
– taras,
– balkon,
– parter lub piętro budynku.
Dla wzmocnienia efektu ten sam gatunek kamienia można wykorzystać do wykończenia ogrodzenia wokół domu.
Rozplanowanie kamienia na ścianach zewnętrznych domu można przeprowadzić przy pomocy projektu elewacji, aby dobrać idealne ułożenie tego materiału do stylu budynku, swojego gustu i budżetu.