Bonie na elewacji – co to jest i jak je wykonać?
Dekoracyjny wygląd elewacji domu można uzyskać za pomocą różnych materiałów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują bonie. Jak wygląda taka ozdoba? Kiedy warto się na nią zdecydować? Jak wykonuje się boniowanie?
Photo by Evelyn Paris on Unsplash
Czym są bonie?
Co to są bonie na elewacji? Pod pojęciem jak boniowanie znajduje się dekoracyjne wykończenie krawędzi i lica kamieni (albo ich imitacji) umieszczonych na elewacji budynku, aby podnieść jego estetykę. Bonia to natomiast spoina, która tworzona jest na skutek ozdobnego wykończenia elewacji tego typu.
Technika boniowania sięga swoimi początkami czasów starożytnego Rzymu. W okresie średniowiecznym dekoracje te nie były stosowane często, natomiast powrócono do nich w czasie renesansu. Wówczas boniowanie na elewacji wykonywano za pomocą tynku naśladującego wygląd kamieni.
Jeszcze jedną historyczną techniką pozwalającą na wykonanie boniowania na elewacji jest sgraffito, czyli malowanie, które pozwala na uzyskanie efektu ściany boniowanej.
Do jakiego stylu architektonicznego pasują bonie?
Bonie najczęściej kojarzone są z budynkami o stylu klasycznym, jednak pasują one również do współczesnej architektury.
Na nowoczesnych budynkach boniowanie na elewacji prowadzone jest najczęściej w formie podłużnych, poziomych linii, które urozmaicają jednolity wygląd ścian zewnętrznych.
Najczęściej boniowanie na elewacji wykonywane jest w jej konkretnych miejscach, na przykład na narożnikach, cokole, na ganku, przy stolarce drzwiowej i okiennej, lecz także może ono zdobić całą elewację, na przykład fasadę – frontową ścianę budynku. Ciekawy efekt można uzyskać też wtedy, gdy boniowanie przebiega przez cały parter lub piętro budynku.
Jak wykonać boniowanie na elewacji?
Obecnie elewacja z boniami może być wykonana na kilka sposobów, wykorzystując do tego tradycyjne materiały wykończeniowe albo przez ich imitację. Jak wykonać boniowanie na ścianach zewnętrznych budynku?
1. Boniowanie z kamienia
Najdroższy, ale też najbardziej elegancki efekt daje boniowanie wykonane z kamienia. W tym celu stosowane są gotowe okładziny kamienne, które układane są ze szczeliną, czyli bonią pomiędzy nimi.
2. Pseudoboniowanie
Tańsza opcja to pseudoboniowanie, które wykonane jest w tynku cienkowarstwowym. W tym przypadku na ściany nakleja się pasek, który potem jest tynkowany. Po nałożeniu tynku pasek jest usuwany. W efekcie można uzyskać efekt charakterystyczny dla boni. Dla uzyskania większego kontrastu powstałe linie maluje się kontrastową farbą.
3. Wycinanie boni w styropianie
Efekt większej głębi można uzyskać wtedy, gdy wykona się bonie w styropianie. W tym przypadku stosowane są specjalne urządzenia, które wypalają rowki w styropianie lub wycinają je.
4. Naklejanie boni
Dla uzyskania efektu boniowania można zastosować też bonie naklejane. Do tego celu często stosowane są imitacje boniowania ze styropianu, które dostępne są w różnych formach do wyboru.
5. Malowanie boniowania
Prostym i tanim sposobem na uzyskanie efektu boniowania jest namalowanie go na ścianach z użyciem kontrastowych kolorów farb.
Aby dobrać najlepszy wariant boniowania, warto zamówić projekt elewacji online, który pozwoli na optymalne dobranie jego wyglądu oraz rozmieszczenia na ścianach.
Boniowanie to zatem ciekawy sposób, aby urozmaicić wygląd domu jednorodzinnego oraz innych budynków!